Posters and Demos

 

PostersDemos

Posters

Wenwen Li, Bingyi Zhang, Guozheng Rao, Renhai Chen and Zhiyong Feng
Andriy Nikolov, Peter Haase, Johannes Trame and Artem Kozlov
Sebastián Ferrada, Benjamin Bustos and Aidan Hogan
Timo Stegemann and Jürgen Ziegler
Riccardo Tommasini and Emanuele Della Valle
Qiong Li, Xiaowang Zhang, Zhiyong Feng and Guohui Xiao
Varsha Ravichandra Mouli, Unmesh Joshi, Ceriel Jacobs and Jacopo Urbani
Peng Xiao, Kewen Wang and Zhe Wang
Kris McGlinn, Christophe Debruyne, Lorraine McNerney and Declan O'Sullivan
Takanori Ugai and Shohei Yamane
Luis Galárraga, Kim Ahlstrøm Meyn Mathiassen and Katja Hose
Yehia Abo Sedira, Riccardo Tommasini and Emanuele Della Valle
Carsten Hartenfels, Martin Leinberger, Ralf Lämmel and Steffen Staab
Yulia Svetashova, Stefan Schmid and York Sure-Vetter
Riccardo Tommasini, Ben De Meester, Pieter Heyvaert, Ruben Verborgh, Erik Manners and Emanuele Della Valle
Mehwish Alam, Diego Reforgiato, Misael Mongiovi, Aldo Gangemi and Petar Ristoski
Shaosheng Cao, Wei Lu, Jun Zhou and Xiaolong Li
Yohei Onuki, Tsuyoshi Murata, Shun Nukui, Seiya Inagi, Xule Qiu, Masao Watanabe and Hiroshi Okamoto
Florian Jakobs, Yordan Terziev and Volker Gruhn
Alexandra Hofmann, Samresh Perchani, Jan Portisch, Sven Hertling and Heiko Paulheim
Nandana Mihindukulasooriya, Oktie Hassanzadeh, Sarthak Dash and Alfio Gliozzo
Diego Reforgiato, Mehwish Alam, Aldo Gangemi and Valentina Presutti
Dennis Diefenbach, Thomas Pellissier Tanon, Kamal Singh and Pierre Maret
Gaurav Maheshwari, Mohnish Dubey, Priyansh Trivedi and Jens Lehmann
Kouji Kozaki, Teruaki Yokoyama and Yoshiaki Fukami
Ondřej Zamazal
Marcos Zarate, Germán Alejandro Braun and Pablo Fillottrani
Jon Hael Brenas, Mohammad Sadnan Al-Manir, Christopher J. O. Baker and Arash Shaban-Nejad
Alasdair Gray, Carole Goble, Rafael Jimenez and Bioschemas Community
Michel Héon, Joseph Aubut and Sheila Gaudreau
Oliver Lehmberg, Christian Bizer and Alexander Brinkmann
Daniel Janke, Steffen Staab and Matthias Thimm
Francesco Osborne, Andrea Mannocci and Enrico Motta
Juan F. Sequeda and Daniel Miranker
Cristian Cardellino, Milagro Teruel, Laura Alonso Alemany and Serena Villata
Sunny Pereira, Valerie Cross and Ernesto Jiménez-Ruiz
Sejla Cebiric, Francois Goasdoue and Ioana Manolescu
Carla Limongelli, Matteo Lombardi, Alessandro Marani and Davide Taibi
Rima Türker, Maria Koutraki, Jörg Waitelonis and Harald Sack
Martin G. Skjæveland, Henrik Forssell, Johan W. Klüwer, Daniel Lupp, Evgenij Thorstensen and Arild Waaler
Piyawat Lertvittayakumjorn, Natthawut Kertkeidkachorn and Ryutaro Ichise
Silvio Mc Gurk, Jeremy Debattista and Charlie Abela
Thomas Niebler, Martin Becker, Christian Pölitz and Andreas Hotho
Alfredo Alba, Anni Coden, Anna Lisa Gentile, Daniel Gruhl, Petar Ristoski and Steve Welch
Elias Kärle and Dieter Fensel
Olaf Hartig

Demos

Evgeny Kharlamov, Luca Giacomelli, Evgeny Sherkhonov, Bernardo Cuenca Grau, Egor Kostylev and Ian Horrocks
Kenny Knecht, Bérénice Wulbrecht, Filip Pattyn and Hans Constandt
Mikhail Galkin and Maria-Esther Vidal
Alexander Potocki, Muhammad Saleem, Tommaso Soru, Olaf Hartig, Martin Voigt and Axel-Cyrille Ngonga Ngomo
Lei Zhang, Maribel Acosta, Michael Färber, Steffen Thoma and Achim Rettinger
Maximilian Marx and Markus Krötzsch
Sebastian Rudolph, Lukas Schweizer and Satyadharma Tirtarasa
Benjamin Moreau, Patricia Serrano Alvarado, Emmanuel Desmontils and David Thoumas
Vidar N. Klungre and Martin Giese
Anas Katib, Praveen Rao and Vasil Slavov
Gerhard Wohlgenannt, Nikolay Klimov, Dmitry Mouromtsev, Daniil Razdyakonov, Dmitry Pavlov and Yury Emelyanov
Maribel Acosta and Maria Esther Vidal
Guillermo Vega-Gorgojo, Martin Giese and Laura Slaughter
Thorsten Liebig, Vincent Vialard and Michael Opitz
Peter Haase, Andriy Nikolov, Johannes Trame, Artem Kozlov and Daniel Herzig
Dan Bennett, Jason Engelbrecht and Dudi Landau
Takahiro Kawamura, Katsutaro Watanabe, Naoya Matsumoto, Shusaku Egami and Mari Jibu
Jin-Dong Kim, Christina Unger, Axel-Cyrille Ngonga Ngomo, Andre Freitas, Young-Gyun Hahm, Jiseong Kim, Gyu-Hyun Choi, Jeong-Uk Kim, Ricardo Usbeck, Myoung-Gu Kang and Key-Sun Choi
Kuldeep Singh, Ioanna Lytra, Kunwar Abhinav Aditya and Maria Esther Vidal
Mohammad Noorani Bakerally and Antoine Zimmermann
Shuangyan Liu, Carlo Allocca, Mathieu D'Aquin and Enrico Motta
Aliaksandr Birukou, Volha Bryl, Kai Eckert, Andrey Gromyko and Markus Kaindl
Karim Alami, Radu Ciucanu and Engelbert Mephu Nguifo
Ivan Ermilov, Jens Lehmann, Gezim Sejdiu, Buehmann Lorenz, Patrick Westphal, Claus Stadler, Simon Bin, Nilesh Chakraborty, Henning Petzka, Muhammad Saleem, Axel-Cyrille Ngonga Ngomo and Hajira Jabeen
Median Hilal, Christoph Schütz and Michael Schrefl
Yanlei Diao, Ioana Manolescu and Shu Shang
Emmanuel Desmontils, Patricia Serrano Alvarado and Pascal Molli
Asha Subramanian, Anmol Garg, Omang Poddar and Srinath Srinivasa
Thomas Rebele, Katerina Tzompanaki and Fabian M. Suchanek
Fariz Darari, Radityo Eko Prasojo, Simon Razniewski and Werner Nutt
Ben De Meester, Anastasia Dimou, Wouter Maroy, Dimitris Kontokostas, Ruben Verborgh, Jens Lehmann, Erik Mannens and Sebastian Hellmann
Bryon Jacob and Jonathan Ortiz
Shima Dastgheib, Trish Whetzel, Amrapali Zaveri, Cyrus Afrasiabi, Pedro Assis, Paul Avillach, Kathleen Jagodnik, Gabor Korodi, Marcin Pilarczyk, Jeff de Pons, Stephan Schürer, Raymond Terryn, Ruben Verborgh, Chunlei Wu and Michel Dumontier
Loris Bozzato, Luciano Serafini and Gaetano Calabrese
Francesco Osborne, Thiviyan Thanapalasingam, Angelo Antonio Salatino, Aliaksandr Birukou and Enrico Motta
Benjamin Klotz, Pasquale Lisena, Raphaël Troncy, Daniel Wilms and Christian Bonnet
Pasquale Lisena, Lorenzo Canale, Fabio Ellena and Raphaël Troncy
Athanasios Davvetas, Iraklis Klampanos, Spyros Andronopoulos, Giannis Mouchakis, Stasinos Konstantopoulos, Andreas Ikonomopoulos and Vangelis Karkaletsis
Mattia Atzeni and Maurizio Atzori
Makoto Urakawa and Hiroshi Fujisawa
Gulnar Mehdi, Evgeny Kharlamov, Ognjen Savkovic, Guohui Xiao, Elem Guzel Kalayci, Sebastian Brandt, Ian Horrocks, Mikhail Roshchin and Thomas Runkler
Julián Rojas, David Chaves, Pieter Colpaert, Ruben Verborgh and Erik Mannens
Aparna Saisree Thuluva, Kirill Dorofeev, Monika Wenger, Darko Anicic and Sebastian Rudolph
Craig Knoblock, Pedro Szekely, Eleanor Fink, Duane Degler, David Newbury, Robert Sanderson, Kate Blanch, Sara Snyder, Nilay Chheda, Nimesh Jain, Ravi Raju Krishna, Nikhila Begur Sreekanth and Yixiang Yao
Mayank Kejriwal, Thomas Schellenberg and Pedro Szekely
Jörn Hees, Rouven Bauer, Joachim Folz, Damian Borth and Andreas Dengel
Rudolf Schneider, Tom Oberhauser, Tobias Klatt, Felix A. Gers and Alexander Löser
Andrea Mauri, Riccardo Tommasini, Emanuele Della Valle and Marco Brambilla
Felix Conrads, Jens Lehmann, Muhammad Saleem and Axel-Cyrille Ngonga Ngomo
Bernardo Severo, Cassia Trojahn and Renata Vieira
Valentina Ivanova, Benjamin Bach, Emmanuel Pietriga and Patrick Lambrix
Guillermo Vega-Gorgojo
Albert Meroño-Peñuela, Rick Meerwaldt and Stefan Schlobach
Dina Sukhobok, Nikolay Nikolov, Till C. Lech, Arnt-Henning Moberg, Roar Frantsvaag, Helene Risti Bergaas and Dumitru Roman
Ling Shi, Bjorg Elsa Pettersen, Dina Sukhobok, Nikolay Nikolov and Dumitru Roman
Dumitru Roman, Javier Paniagua, Tatiana Tarasova, Georgi Georgiev, Dina Sukhobok, Nikolay Nikolov and Till C. Lech
Dina Sukhobok, Divna Djordjevic, Diego Sanvito, Javier Paniagua and Dumitru Roman
Dina Sukhobok, Hector Sanchez, Jesus Estrada and Dumitru Roman
Nikolay Nikolov, Dina Sukhobok, Stefan Dragnev, Steffen Dalgard, Brian Elvesæter, Bjørn Marius von Zernichow and Dumitru Roman
Markus Schröder, Christian Jilek, Jörn Hees, Sven Hertling and Andreas Dengel
Valerio Santarelli, Giacomo Ronconi, Marco Ruzzi and Domenico Fabio Savo