Program

ISWC2017 Brochure (PDF)

Saturday (Oct 21)Sunday (Oct 22)Monday (Oct 23)Tuesday (Oct 24)Wednesday (Oct 25)
  • Workshops
  • Tutorials
Time Session Room
09:00-10:30

Workshops and Tutorials

10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:20

Workshops and Tutorials

12:20-14:00 Lunch WU Mensa
14:00-15:20

Workshops and Tutorials

15:20-16:00 Coffee Break
16:00-17:20

Workshops and Tutorials

  • Workshops
  • Tutorials
  • Doctoral Consortium
Time Session Room
09:00-10:30

Workshops, Tutorials and Doctoral Consortium

10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:20

Workshops, Tutorials and Doctoral Consortium

12:20-14:00 Lunch WU Mensa
14:00-15:20

Workshops and Doctoral Consortium

15:20-16:00 Coffee Break
16:00-17:20

Workshops and Doctoral Consortium

19:00-22:30 Welcome Reception Vienna City Hall
  • Research Track
  • Resources Track
  • In-Use Track
  • Industry Track
  • Journal Track
  • Spotlight Paper
Time Session Room
09:00-09:30 Opening Ceremony Lehár 1-3
09:30-10:30 Keynote: Deborah McGuinness Lehár 1-3
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:20

Parallel Session 1

Data Quality

Chair: Vanessa Lopez
Lehár 1-3

Reasoning I

Chair: Ernesto Jimenez-Ruiz
Lehár 4

Multilinguality

Chair: Phillipp Cimiano
Stolz 1

Open Government, Risk and Compliance

Chair: Achille Fokoue
Stolz 2
12:20-14:00 Lunch Strauss 1-3
14:00-15:20

Parallel Session 2

Ontology Engineering I

Chair: Vojtech Svatek
Lehár 1-3

Multimodal Linked Data

Chair: Alasdair Gray
Lehár 4

Alignment

Chair: Sofia Pinto
Stolz 1

Industry, Manufacturing and Automation

Chair: Shirin Sohrabi
Stolz 2
15:20-15:50 Coffee Break
15:50-17:10

Parallel Session 3

Minute Madness

Chair: Dezhao Song, Nadeschda Nikitina
Lehár 1-3

    Ontology Engineering II

    Chair: Jean Paul Calbimonte
    Stolz 1

    Publishing & Healthcare

    Chair: Peter Haase
    Stolz 2
    17:30-19:00 Business Treff Festsaal 2
    18:30-21:20 Poster and Demo Reception Festsaal 1
    21:30-23:30 Jam Session Festsaal 1
    • Research Track
    • Resources Track
    • In-Use Track
    • Industry Track
    • Journal Track
    • Spotlight Paper
    Time Session Room
    09:00-10:00 Keynote: Nada Lavrač Lehár 1-3
    10:00-10:30 Coffee Break
    10:30-11:50

    Parallel Session 4

    Knowledge Mining

    Chair: Mathieu d'Aquin
    Lehár 1-3

    Querying: Benchmarks and Tools

    Chair: Jeff Z. Pan
    Stolz 1

    Ontologies and Datasets I

    Chair: Serena Villata
    Stolz 2
    11:50-13:30 Lunch Strauss 1-3
    13:30-14:50

    Parallel Session 5

    Linking

    Chair: Fabien Gandon
    Lehár 1-3

    Description Logics

    Chair: Pascal Hitzler
    Stolz 1

    Semantic Web Challenge

    Chair: Heiko Pauleim, Axel Ngonga Ngomo, Dan Bennett
    Stolz 2
      14:50-15:30 Coffee Break
      15:30-16:50

      Parallel Session 6

      Querying I

      Chair: Diego Calvanese
      Lehár 1-3

      Learning

      Chair: Craig Knoblock
      Stolz 1

      Biomedical and scientific applications

      Chair: Daniel Garijo
      Stolz 2
      17:00-18:00 Town Hall Stolz 1
      18:30-21:30 Conference Dinner Heuriger Fuhrgassl-Huber
      • Research Track
      • Resources Track
      • In-Use Track
      • Industry Track
      • Journal Track
      • Spotlight Paper
      Time Session Room
      09:00-10:00 Keynote: Jamie Taylor Lehár 1-3
      10:00-10:30 Coffee Break
      10:30-11:50

      Parallel Session 7

      Embeddings and Deep Learning

      Chair: Abraham Bernstein
      Lehár 1-3

      Languages

      Chair: Olaf Hartig
      Stolz 1

      Ontologies and Datasets II

      Chair: Philippe Cudre-Mauroux
      Stolz 2
      11:50-13:30 Lunch Strauss 1-3
      13:30-14:50

      Parallel Session 8

      Ontology-Based Data Access

      Chair: Markus Kroetzsch
      Lehár 1-3

      Federation

      Chair: Maria Ester Vidal
      Stolz 1

      Reasoning II

      Chair: Stefan Schlobach
      Stolz 2
      14:50-15:30 Coffee Break
      15:30-16:50

      Parallel Session 9

      Querying II

      Chair: Daniele Dell'Aglio
      Lehár 1-3

      Lightning Talks

      Chair: Nadeschda Nikitina
      Stolz 2
        17:00-17:50 Awards and Closing Ceremony Lehár 1-3